Eelk
Paldiski
Nikolai kogudus
LAULATUS
Laulatustalituse eest on oodatud annetus 100 eurot

Jeesus Kristus ütleb: Mis nüüd Jumal on ühte pannud, seda ärgu inimene lahutagu. (Mt 19:6)

Abielu
Mehe ja naise vaheline abielu rajaneb loomises seatud korrale. Jumal lõi inimese meheks ja naiseks ja asetas nad elama teineteise kõrval ja vastastikuses armastuses. Abielu on abikaasadele nii Jumala kingitus kui ka ülesanne, milles mees ja naine annavad teineteisele ainuõiguse teineteist toetada ja teenida, elada korrastatud seksuaalelu ja kasvatada üheskoos järglasi.
Kiriklikul abielu sõlmimisel tõotavad mees ja naine teineteist armastada ja austada kuni elu lõpuni. Abielu püsimine ja õnn rajanevad abikaasade vastastikusel ennastsalgaval armastusel, mõistmisel, teenimisel, andestusel ja meeleparandusel. Nagu Kristus on andnud end ristikogudusele, nõnda tuleb ka abikaasadel Kristuse eeskujul elada teineteise heaks. Abielutõotus kehtib kuni abikaasa surmani.
Laulatusel sõlmivad mees ja naine omavahel abielu-liidu, millega pruutpaar seob ennast jäädavaks ja lahutamatuks kooseluks. Vaimulik on kirikupoolne tunnistaja ja liidulepingu seaduslikkuse kinnitaja.
Lisaks on laulatus eestpalve- ja õnnistamistalitus, millega pruutpaar ja temaga koos laulatusele kogu-nenud kogudus palub abielutõotuse täitmiseks Ju-mala õnnistust. Laulatust toimetav vaimulik peab veenduma, et pruutpaari laulatamiseks on kõik eel-tingimused täidetud (abiellujad on ristitud ja konfir-meeritud, nad on vallalised ja õigusvõimelised, nad registreerivad seaduslikult oma abielu). Vaimulik, kellel on perekonnaseisuametniku volitused, toime-tab registreerimise vahetult enne laulatust või laula-tuse käigus (pärast küsimusi või pärast laulatamist).
Segaabielu korral (kui üks osapool kuulub teise kristlikku konfessiooni) peab laulataja sellest eelne-valt teatama asjaosalise koguduse vaimulikule. Segaabielu laulatamine on mõeldav toimetada ühi-selt mõlema konfessiooni vaimuliku poolt ühe talitusena. Kui segaabielu on juba laulatatud teise abikaasa kirikus, teatatakse sõlmitud abielust kogu-dusele ning võetakse abielupaar eestpalvesse. Soovi korral võib pidada abielu õnnistamise talituse.
Ei laulatata abielu, kus üks abikaasa on ristimata. Kui üks abikaasa kuulub mõnda mittekristlikku reli-giooni, võib hingehoidlikel kaalutlustel ja mõlema abikaasa nõusolekul abielu kiriklikult õnnistada. Niisugustel ja muudel juhtumitel tuleb taotleda talituse pidamiseks luba peapiiskopilt või piiskopilt.
Kauem kestnud registreeritud abielu puhul peab vaimulik abielu õnnistamise talituse.
Laulatuse toimetab ordineeritud vaimulik. Soovitavalt on talitusel juures ka tunnistajad. Laulatus toimub kirikus; erandolukorras vaimulikuga kokkuleppel ka mõnes teises sobivas kohas (kabelis, kodus või mujal).

Laulatus
Laulatuse ettevalmistusse kuulub vaimuliku vestlus abielluda soovijatega, kus seletatakse abielu tähendust ning laulatustalituse sisu ja korda. Oluline on läbi rääkida talituse muusika, sõrmuste andmise, ruumi kaunistamise, pildistamise ja võimaliku filmimise asjus. Muusika valikul ja talitusel kasutatava sümboolse tegevuse puhul tuleb arvestada talituse jumalateenistusliku iseloomuga. Abielluda soovijate või juba laulatatute nimed nimetatakse soovitavalt pühapäevasel jumalateenistusel, kuis asjaosalised võetakse koguduse eestpalvesse. 
Talitusel tuleb pruutpaar algusmuusika ajal kirikusse ja põlvitab vaikseks palveks altari ette. Pruutpaar seisab altari (laulataja) ees nii, et pruut on peigmehe vasakul käel. Talituse ajal kogudus traditsiooni kohaselt seisab; kõne ja muusikaosade ajal võib ka istuda. Mitme pruutpaari korraga laulatamisel esitatakse küsimused igale asjaosalisele eraldi. Kui laulatatavatest ühel on teine emakeel, öeldakse laulatusküsimus võimaluse korral tema emakeeles.
Küsimuses öeldakse abiellujate terve nimi (ees- ja perekonnanimi), mujal palvetes ja pöördumistes kasutatakse vaid eesnimesid. Pruut ja peigmees panevad sõrmused ise teineteisele sõrme. Erandjuhul paneb abiellujatele sõrmused sõrme vaimulik. Sõrmus pannakse vastavalt tavale parema käe neljandasse sõrme. Laulatuse muusika jaoks on talituse korras märgitud kohad, kus võib kasutada koguduse laulu või muud vokaal- ja instrumentaalmuusikat.

Abielu õnnistamine
Abielu õnnistamise puhul kasutatakse laulatustalituse ülesehitust ja tekste.  laulatusosa asemel toimub abielu õnnistamine. Segaabielu õnnistamisel, kui laulatus on juba toimunud teise abikaasa kirikus, jäävad küsimused, sõrmuste õnnistamine ja sõrmuste andmine ära. 

Mida teha, kui soovin laulatust?

  • Kõigepealt tuleb ühendust võtta koguduse vaimulikuga ja kokku leppida laulatuse toimumise aeg.

  • Kui laulatusel toimub ka abielu registreerimine, tuleb kinni pidada Eesti Vabariigi seadustes ettenähtud tähtaegadest ja tingimustest.